12 شهریور 1399

امروزه اگر سری به بازار کابینت بزنید با دو اصطلاح MDF و گلاس رو به رو میشوید. این دو جنس از کابینت از محبوب ترین انواع کابینت هستند. در ادامه مطلب ویژگی ها، مزایا و معایب هر یک از کابینت آشپزخانه را بیان خواهیم کرد. بعد مطالعه این مقاله، این شما هستید که تصمیم میگیرید کابینت ام دی اف برای شما بهتر است یا کابینت گلاس؟ گروه کابینت جوزی نهایت تلاش خود را جهت راهنمایی شما برای یک انتخاب مطمئن انجام میدهد.

تفاوت کابینت ام دی اف با کابینت هایگلاس در چیست؟

برای یافتن این موضوع ما را تا انتهای این مطلب همراهی نمایید.

MDF چیست؟

MDF مخفف واژه Medium density fiberboard است. ام دی اف یک نوع فرآورده چوبی است که برای ساخت آن از چوب نرم مانند چوب درخت کاج استفاده میکنند. این چوب نرم را به وسیله حرارت، فشار و اضافه کردن رزین تبدیل به یک فرآورده چوبی میکنند. این فراورده مقاومت بالایی دارد و به این محصول MDF میگویند.
به دلیل ترکیب چوب و رزین و قرار گرفتن آن در معرض فشار و حرارت، مقاومت این فراورده در برابر آتش بیشتر از چوب نرم است. ام دی اف معمولا در ضخامت های 3 تا 40 میلی متر ساخته میشود. بدنه کابینت ام دی اف از مغزی ام دی اف و روکش ملامینه ساخته میشود. نفوذ ناپذیری کابینت ام دی اف به دلیل این روکش ملامینه است. جنس ام دی اف بستگی به کارخانه تولیدی دارد که دارای کیفیت های متفاوتی میباشند.

MDF چیست و چه مزایای دارد

مزایای کابینت MDF

 1. ورق های MDF دارای طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی است. با توجه به دکوراسیون منزل خود به راحتی میتوانید یکی از طرح ها و رنگ ها را انتخاب کرده و کابینت های ام دی اف زیبایی برای آشپزخانه خود انتخاب کنید.
 2. قابلیت ابزار خوری دارد.
 3.  کابینت ام دی اف در وزن، ضخانت و سایزهای مختلف قابل ساخت است.
 4. قیمت مقرون به صرفه نسبت به سایر جنس های کابینت دارد.

معایب کابینت MDF

 1.  در صورت آسیب دیدن روکش ملامینه و نفوذ آب کابینت به سرعت خراب میشود.
 2. به دلیل بافت نرم ام دی اف باز و بسته کردن ابزار آلات باعث خرد شدن چوب در نتیجه هرز شدن جای پیچ ها میشود.

معایب و مزایای کابینت ام دی اف

 حتما بخوانید : نحوه ی تمیز کردن کابینت های گلاس به چه شکل می باشد؟

یک کابینت MDF خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 1.  مقاومت آن در برابر آب قابل قبول باشد. به طور مثال این گونه نباشد که پس از جذب آب تورم بیش از اندازه داشته باشد.
 2. جرم و حجم بالایی داشته باشد و جنس آن پوک نباشد.
 3. متراکم باشد و زود نشکند.
 4. سطح آن صاف است و دارای پیچ و خم و فرو رفتگی نیست.
 5. زیبایی ظاهری بالایی دارد و در انواع رنگ ها و طرح ها قابل سفارش است.
 6. سطح آن به راحتی از آلودگی ها پاک میشود.

کابینت هایگلاس چیست؟

شاید تعجب کنید کابینت گلاس همان ام دی اف است. تنها با این تفاوت که در ساخت کابینت گلاس بجای روکش ملامینه از روکش پلکسی گلاس استفاده شده است. پس تنها تفاوت این دو نوع کابینت در روکش آنهاست.

پلکسی گلاس نوعی پلاستیک با ظاهری بسیار شفاف و شبیه به شیشه است اما در مقایسه با شیشه از وزن کمتر و استحکام بالاتری برخوردار است. در انتخاب این روکش ها باید توجه داشته باشید که حتما جنس مرغوب انتخاب کنید زیرا اگر این ورقه ها روکش UV خوبی نداشته باشند در هنگام برش و ساخت کابینت گلاس لبه های آن دچار پریدگی میشوند.

از ویژگی های بارز گلاس ها میتوان به شفافیت آن اشاره کرد و به دلیل همین شفافیت و زیبایی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. استفاده از کابینت هایگلاس به دلیل شفافیت و زیبایی باعث چشم نواز شدن فضای آشپزخانه میشود. قیمت کابینت های گلاس از ام دی اف کمی بالاتر است. اما به طور کلی این نوع کابینت از نظر اقتصادی در دسته کابینت های ارزان طبقه بندی میشوند.

کابینت هایگلاس چیست؟

چگونه هایگلاس نامرغوب را شناسایی کنیم؟

معمولا نوع نامرغوب گلاس ها در قسمت پشت آن از جنس ملامینه سفید کار شده است. همچنین برای هر برگ بسته بندی جداگانه در نظر میگیرند تا هنگامی که روی هم قرار میگیرند آسیب نبینند.برای شناسایی کابینت های گلاس مرغوب می توانید به قسمت مربوطه مراجعه نمایید تا افراد سود جو کالای تقلبی را جایگزین کالای اصل نکنند.

مزایای کابینت هایگلاس

 1.  زیبایی ظاهری و شفافیت خیره کننده
 2.  طرح و رنگ متنوع
 3. قیمت اقصادی
 4. به دلیل سطح سیقلی و صاف تمیز کردن آن بسیار آسان است و نیازمند وقت و انرژی زیادی نیست.
 5. مقاوم در برابر پوسیدگی و رشد قارچ

کابینت هایگلاس چیست؟

معایب کابیت هایگلاس

 تیزی لبه ها: در لبه های کنجی که گلاس در لبه ها کنار هم قرار میگیرند تیزی قابل لمسی به وجود می آید. در MDF نیز این مشکل وجود دارد اما به دلیل نوع متریال ام دی اف قابل سمناده زدن است اما گلاس را نمیتوان سنباده زد و لبه ها تیز باقی میماند.

 آسیب دیدن با رطوبت: همانطور که گفتیم تفاوت کابینت MDF و هایگلاس در روکش آن است و مغزی آن از جنس ام دی اف است، پس در کابینت های گلاس نیز همانند کابینت ام دی اف امکان آسیب دیدن به وسیله رطوبت وجود دارد. اما توجه داشته باشید که امکان آسیب دیدن در کابینت هایکلاس کمی کمتر از کابینت ام دی اف است.

 لک پذیری: همانند سطح شیشه یا آینه که با تماس هر شی دچار لک پذیری میشوند کابینت هایگلاس هم به شدت در معرض لک پذیری قرار دارد.

خش پذیری بالا: به سرعت با کوچکترین ضربه روی کابینت خش دار می شود.

عوامل زیادی در انتخاب نوع کابینت تاثیر گذار است و با توجه به آنها میتوان گفت که کابینت ام دی اف برای شما بهتر است یا کابینت های گلاس؟ با انتخاب هر یک از این نوع کابینت ها گروه کابینت سازی جوزی همراه شماست.

در این مطلب اطلاعاتی راجع به بهتر بودن کابینت های گلاس در مقابل ام دی اف در اختیارتان قرار دادیم امیدواریم این مطلب به اندازه کافی برای تان آموزنده و مفید واقع شده باشد در صورتی که به دنبال کمد دیواری با کیفیت می باشید می توانید کابینت جوزی را انتخاب نمایید.