29 اردیبهشت 1400

نقش کابینت در آشپزخانه‌ها غیرقابل چشم‌پوشی است. با توجه به اینکه بسیاری از آشپزخانه‌ها با محدودیت فضا روبرو هستند کابینت‌ها می‌توانند فضای بیشتری در اختیار افراد قرار داده و تا حدودی موجب شوند که کوچکی فضا باعث دردسر نشود. البته با توجه به وجود مدل‌های بسیار زیبا و شیک از کابینت‌ها در بازار، می‌توان به جرات گفت که کابینت‌ها در زیباتر شدن فضای آشپزخانه هم نقش مهمی را ایفا می‌کنند. در این مطلب قصد داریم به بررسی کابینت انزو و کابینت ام دی اف بپردازیم و با بررسی تفاوت‌های این دو به این سوال اساسی پاسخ دهیم که کابینت انزو بهتر است یا کابینت ام دی اف. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کابینت انزو چیست؟

کابینت انزو

شاید بهتر باشد اینگونه بگوییم که در ایران از روی تسامح یا شاید هم اشتباه، به تمامی شرکت‌هایی که مشغول تولید کابینت‌های دارای طراحی مشابه با کابینت برند انزو هستند، شرکت کابینت انزو گفته می‌شود.

کابینت انزو در واقع می‌توان گفت نوعی از کابینت آشپزخانه وکیوم می‌باشد که مثل کابینت وکیوم مغزی آن از جنس ورق MDF است و علاوه بر آن از طریق فناوری وکیوم به وسیله دستگاه پرس وکیوم روکش مورد نظر روی آن ها پرس می‌شود.

کابینت ام دی اف چیست؟

ام دی اف یک کامپوزیت چوبی مهندسی می‌باشد که امروزه می‌توان گفت تقریباً به اندازه تخته خرده چوب محبوبیت دارد.

ام دی اف دارای تراکم بیشتری نسبت به تخته خرده چوب است. کاربرد اصلی آن در کابینت‌سازی، ساخت جعبه‌ها و قفسه‌ها است. در بعضی موارد در ساخت درب‌ها هم از ام دی اف استفاده می‌شود . به این نکته توجه داشته باشید که مانند تخته خرده چوب، شما نمی‌توانید سطوح ام دی اف را مستقیماً رنگ آمیزی کنید زیرا فاقد دانه است.

با توجه به نکات ذکر شده، متوجه شدید که وقتی از کابینت ام دی اف صحبت می‌کنیم منظورمان میتواند هر کابینتی باشد که از جنس ام دی اف ساخته شده است و منحصر به یک مدل خاص نخواهد بود.

توجه داشته باشید انتخاب نوع ام دی اف کابینت آشپزخانه و انزو بستگی به علایق و سلیقه ی مشتری ها دارد.

مزایا کابینت انزو

بی‌تردید با شناخت معایب و مزایای کابینت انزو، انتخاب شما برای خرید یک کابینت، انتخابی آگاهانه خواهد بود. اشاره به این نکته ضروری بنظر م‌رسد که مزایای کابینت طرح انزو (پولیشی) بسیار بیشتر از معایب آن است.

برخی از مزایای کابینت انزو عبارتند از :

زیبایی

کابینت‌های انزو واقعا زیبا هستند و جلوه‌ی خاصی ایجاد می‌کنند.

استحکام

قطر کابینت طرح انزو 25 میلیمتر می‌باشد و از لحاظ استحکام جای حرفی باقی نمی‌گذارد.

جدید بودن و تازگی

نسبت به سایر طرح‌های کابینت،کابینت انزو نسبتا جدیدتر است و همین جدید بودن و تازگی در آشپزخانه‌ی شما چشم نواز خواهد بود.

معایب کابینت انزو

هزینه بالا

یکی از معایب این نوع از کابینت، هزینه بالایی است که باید برای آن صرف کرد.

مطالب پیشنهادی : خرید کابینت ارزان قیمت

زمان‌بر بودن

اگر عجله دارید اقدام به خرید کابینت انزو نکنید زیرا وقت زیادی نیاز است تا پروژه‌ی کابینت انزو آشپزخانه به پایان برسد،مخصوصا اگر کابینت انزو با رنگ بخواهید.

تنوع رنگی کم

کابینت‌های انزو معمولا سفید براق هستند و با رنگ‌های دیگر جالب نمی‌شوند و می‌توان گفت موجود هم نیستند،پس اگر دنبال تنوع رنگ بالا هستید کابینت انزو را بهتر است از گزینه‌های خود حذف کنید.

تفاوت کابینت انزو با کابینت وکیوم در چیست؟

مزایای استفاده از کابینت ام دی اف

اولین تفاوت کابینت آشپزخانه انزو با کابینت آشپزخانه وکیوم به قطر ورق ام دی اف برمی‌گردد که قطر ورق MDF بکار رفته در کابینت انزو از قطر ورق MDF به کار رفته در کابینت وکیوم بیشتر است. اگر بخواهیم دقیق‌تر توضیح دهیم باید بگوییم که قطر ورق های MDF به کار رفته در کابینت انزو برابر با ۲۵ میلیمتر است در صورتیکه قطر ورق MDF به کار رفته در کابینت وکیوم  ۱۶ یا نهایتا ۱۸ میلیمتر است.

دومین تفاوت کابینت انزو با کابینت آشپزخانه وکیوم این جا است که قطر روکش استفاده شده در کابینت انزو نسبت به قطر روکش کابینت وکیوم بیشتر می‌باشد.

سومین تفاوت این دو کابینت در این است که چهار طرف درب کابینت انزو توسط دستگاه سی ان سی، تراش می‌خورد و به همین دلیل قطر لبه‌های کابینت انزو تا ۸ میلیمتر کمتر از قطر لبه‌ها در کابینت وکیوم می‌باشد.

چهارمین تفاوت کابینت آشپزخانه انزو با کابینت وکیوم این است که کابینت‌های انزو در همه حال به شکل سفید براق هستند در صورتیکه کابینت آشپزخانه وکیوم تنوع رنگ بیشتری دارد.

پنجمین تفاوت کابینت آشپزخانه انزو با کابینت وکیوم در قیمت تمام شده آنها است که به دلیل جنس و میزان مواد استفاده شده، قیمت کابینت انزو به مراتب بیشتر از کابینت وکیوم می‌باشد.

کابینت انزو را انتخاب کنیم یا کابینت ام دی اف ؟

اگر این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که این سوال با اینکه سوال مرسومی است اما دقیق نیست. زیرا ام دی اف جنس کابینت است و انزو به یک مدل از کابینت‌ها گفته می‌شود. در واقع همانطور که در قسمت‌های ابتدایی مقاله هم اشاره شد، جنس متریال استفاده شده در کابینت‌های انزو از ام دی اف است و در واقع این دو موضوع با یکدیگر قابل قیاس نیستند.

سخن پایانی

احتمالا تا به این جای متن پاسخ مناسبی راجع به کابینت انزو بهتر است یا کابینت ام دی اف ؟ دریافت کرده اید در صورتی که پس از خواندن این مطلب هنوز این پاسخ برای تان گنگ بود می توانید با گروه طراحان جوزی ارتباط برقرار نمایید.