28 اردیبهشت 1400

مدتی طولانی است که ام دی اف جای خود را در میان مردم و تولیدکنندگان باز کرده است و به دلیل ویژگی­‌های خاص، بسیار مورد استفاده قرار می­‌گیرد. امروزه ساخت و طراحی کمد، کابینت، اوپن آشپزخانه و غیره با استفاده از ام دی اف بسیار رایج است و بازار تولیدات و واردات آن نیز گردش مالی نسبتا بالایی دارد. در این مقاله قصد داریم تا به‌­طور اختصاصی به ورق ام دی اف بپردازیم و در مورد قیمت ورق ام دی اف نیز صحبت کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

ورق ام دی اف

 

منظور از ام دی اف چیست؟

  ام دی اف مخفف عبارت انگلیسی Medium-density fibreboard است و از نمونه فرآورده‌­های چوبی محسوب می‌­شود. ام دی اف نوعی فیبر و خرده چوب است که با استفاده از چسب رزین و موارد افزودنی دیگر به شیوه خشک تولید می‌­گردد. ام دی اف تولیدی، می‌­تواند به شکل خام یا روکش شده وارد بازار گردد.

 

مهم­ترین ویژگی‌­های ام دی اف؟

ورق ام دی اف قیمت مناسب‌­تری نسبت به چوب دارد و باید گفت که مهم‌­ترین ویژگی ام دی اف صرفه‌جویی در بسیاری از هزینه‌­ها است.

به دلیل استفاده از ضایعات چوب و مواد بازیافتی، استفاده از ام دی اف موجب حفظ محیط زیست و عدم قطع درختان می­‌گردد.

قابلیت شکل پذیری ام دی اف از چوب بیشتر بوده و به اصطلاح گفته می­‌شود که ابزارخوری خوبی دارد و ضخامت و ابعاد آن نیز قابل کنترل است.

همچنین باید اشاره کرد که ام دی اف علاوه بر مقاومت و استحکام مناسب که دارد، نگهداری و نظافت آن نیز بسیار ساده است.

 

مقایسه نئوپان و ام دی اف

از جمله خصوصیات نئوپان باید اشاره کرد که وزن نسبتا کمتری از ام دی اف دارد، اما در برابر رطوبت دوام نمی‌­آورد. در مقابل باید گفت استحکام ام دی اف بیشتر بوده و نسبت به رطوبت نیز مقاوم‌­تر است. پس باید گفت در مواردی که رطوبت مطرح نیست و میزان وزن نیز مورد اهمیت بوده، بهتر است که از نئوپان استفاده شود در غیر این صورت ام دی اف گزینه مناسب‌­تری است.

مقایسه ام دی اف و هایگلاس

گفتیم که ام دی اف نوعی فرآورده چوبی است که از چوب، رزین، خرده چوب و مواد زاید تحت تاثیر گرما و فشار به وجود می‌­آید. باید گفت که هایگلاس نمونه­‌ای دیگر از ام دی اف می­باشد که سطح آن با استفاده از نوعی پوشش به نام پلکسی گلاس روکش شده است. معمولا ورقه­‌های هایگلاس شفاف‌تر و درخشان‌­تر از ام دی اف هستند و به دلیل ظاهر زیباتر طبیعتا هزینه بالایی دارند.

 

 

مقایسه ام دی اف و هایگلس

واردات و تولید ام دی اف

معمولا عمده ام دی اف موجود در بازار ایران از طریق واردات از کشورهای ترکیه، روسیه، آلمان، ایتالیا و اتریش تامین می­‌گردد. ام دی اف وارداتی می­‌تواند به صورت خام یا روکش شده باشد که باید گفت درصد زیادی از آنها به شکل روکش شده وارد می­‌گردد. بهترین مارک ورق ام دی اف موجود در بازار ایران متعلق به کشورهای ترکیه، ایتالیا و آلمان است که به دلیل همجواری و نزدیک بودن ترکیه، معمولا این کشور تامین کننده اصلی برای بازار ایران به حساب می‌­آید.

باید اشاره کرد که اخیرا در داخل کشور نیز کارخانه­‌هایی در زمینه تولید ام دی اف یا روکش آن فعالیت می­‌کنند که محصولات تولیدی آنها با نمونه‌­های خارجی تا حدودی رقابت می­‌کند.

 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت ام دی اف

به­‌طور کلی عوامل مختلفی تعیین‌­کننده قیمت ام دی اف هستند. کیفیت مغزی از جمله مواردی است که میزان استحکام و مقاومت ام دی اف را در برابر گرما و رطوبت تعیین می‌­کند و می­‌تواند بر قیمت ام دی اف تولیدی نیز اثر بگذارد. همچنین کیفیت مغزی در برش خوردن و کار با ابزار نیز تاثیرگذار است.

کیفیت روکش و میزان ضخامت آن نیز از دیگر عواملی است که به شکل مستقیم میزان قیمت ورق ام دی اف تولیدی را تعیین می‌­کند. همانطور که گفته شد ممکن است ام دی اف به شکل روکش شده یا خام وارد گردد و نوع روکش آن از جمله موارد مهم در تعیین قیمت می‌­باشد.

برند ام دی اف تولیدی عامل دیگری است که به شکل عمده قیمت محصول تولیدی را تعیین می‌­کند. معمولا ام دی اف های وارداتی از کشورهای آلمان و ایتالیا قیمت بالاتری نسبت به نمونه‌­های ترکی دارند.

میزان ضخامت ورقه ام دی اف نیز به عنوان یک عامل در تعیین قیمت نهایی ام دی اف محسوب می­‌گردد. به این ترتیب هرچه ضخامت ورقه بیشتر باشد قیمت آن نیز به مراتب بالاتر می‌­رود.

در کشور ایران عوامل دیگری هستند که به عنوان سایر عوامل تعیین کننده قیمت به حساب می­‌آیند. از میان این عوامل می­‌توان به نوسانات نرخ ارز، تحریم­‌های بین المللی و میزان عرضه و تقاضا در فصول مختلف سال اشاره کرد.

واردات و تولید ام دی اف

 

مشخصات یک ورق ام دی اف خوب در چیست؟

به دلیل اینکه عموما از ورقه‌­های ام دی اف در ساخت و طراحی کابینت استفاده می‌­گردد باید این نوع ورقه‌­ها مقاومت خوبی در برابر گرما و رطوبت داشته و به گونه­‌ای در برابر آب نفوذ ناپذیر باشند.

وجود سطح صاف و یکسان عامل دیگری است که کیفیت ورق ام دی اف را تعیین می‌­کند و همچنین این نوع ورقه­‌ها باید ضخامت یکسانی در تمامی سطح داشته باشند.

وجود انسجام و کیفیت مغزی عاملی است که استحکام سازه­های ام دی اف را تعیین می‌­کند و به این ترتیب در مورد کیفیت کلی بسیار حائز اهمیت است.

 

نتیجه­‌گیری

در این مقاله به شکل کلی در مورد ام دی اف و عوامل تعیین­‌کننده قیمت و کیفیت صحبت کردیم. همچنین ام دی اف را با سایر فرآورده­‌های چوبی مورد مقایسه قرار دادیم. در انتها باید گفت با وجود این که این فرآورده چوبی بسیار پرکاربرد و مفید است اما متاسفانه سواستفاده‌های بسیاری در فروش آن انجام می‌­گیرد که تنها راه چاره مشورت با کارشناسان مربوطه و بررسی همه مشخصات کلیدی است.